Home ENGLISH

Archiwum

HUGH MASEKELA /Republika Południowej Afryki/

Wirtuoz trąbki i skrzydłówki z RPA, uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy. Masekela jest międzynarodową gwiazdą sceny jazzowej i popowej. 75-letni muzyk wydał dotychczas 40 albumów, koncertował m.in. ze Steviem Wonderem, U2, Waynem Shorterem i Paulem Simonem. Grał w najbardziej prestiżowych salach świata, jak Carnegie Hall czy Lincoln Center. Współtworzył przełomowe zespoły afrykańskie, m.in. z żoną Miriam Makebą (1932-2008) – słynną wokalistką i działaczką społeczną, znaną jako Mama Afrika. Masekela jest autorem hymnu walki z apartheidem Bring Him Back Home (Nelson Mandela). Jako ikona muzyki południowoafrykańskiej w 2010 roku otworzył uroczyście Mundial w RPA.

Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się już w wieku 9 lat, gdy w szkole misyjnej zaczął grać na fortepianie. Jako nastolatek, pod wpływem filmu Młody człowiek z trąbką (1950) zafascynował się bez reszty postacią Bixa Beiderbecke’a i zapragnął również zostać wielkim trębaczem. Jak głosi anegdota, Louis Armstrong wzruszony historią utalentowanego chłopca z górniczego miasteczka Witbank, ćwiczącego na zdezelowanej trąbce, wysłał mu dobrej jakości instrument.

Masekela spędził życie pomiędzy Afryką i USA. W latach 60, nasilający się apartheid zmusił go do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Na politycznej emigracji spędził ostatecznie 30 lat. Tam też, przy wsparciu wybitnych amerykańskich muzyków jak Dizzy Gillespie i Harry Belafonte, Hugh Masekela otrzymał prestiżowe stypendium jazzowe w Manhattan School of Music. Jego bogata twórczość, od jazzu przez afrykańskie tradycyjne brzmienia, po protest songi, zafascynowała amerykańską publiczność, a wiele z jego przebojowych nagrań trafiały na szczyt listy Billboardu.

Hugh Masekela od lat konsekwentnie przesuwa granice muzycznych podziałów, walcząc o renomę twórczości afrykańskiej, emancypację rdzennych mieszkańców RPA. Buduje unikalny styl, podziwiany na równi przez entuzjastów jazzu, prestiżowe gremia i masową publiczność.

Na festiwalu Hugh Masekela wystąpi z Nomfusi, żywiołową wokalistką z RPA.

Oficjalna strona artysty: http://www.hughmasekela.co.za/