Home ENGLISH

Archiwum

Chłopcy Kontra Basia

Chłopcy Kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty wokalistki zespołu, Barbary Derlak, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.

Debiutancka płyta Oj tak! miała premierę 18 października 2013 roku. Na płycie znajdują się trzy single – Wieczerza, tytułowy Oj tak! oraz Sekret. W charakterze gościa wystąpił Mariusz Obijalski, członek wielu znanych zespołów m.in. Fisz Emade Tworzywo Sztuczne. Za swój debiutancki album zespół otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Odkrycie roku. Dzięki podpisaniu kontraktu z Riverboat Records, będącego częścią brytyjskiego World Music Network, płyta Oj tak! ukaże się na całym świecie.

W marcu 2012 r. utwór Jerzy wygrał w szóstej edycji Battle of the Bands – konkursu organizowanego przez World Music Network (nagrodą było zamieszczenie utworu na składance The Rough Guide to Undiscovered World, która ukazała się w ramach słynnej serii The Rough Guide to...).

Na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zespół odbierze nagrodę 11. Wirtualnych Gęśli za płytę Oj tak!. 

Więcej informacji o nagrodzie: www.gesle.folk.pl


Oficjalna strona zespołu: www.facebook.com/chlopcykontrabasia